Past Commodores

 

                2014 59th     Brandy Gray

                2013 58th     Dan Thompson 

                2012 57th     John Gentry*

                2011 56th     Bob Bible

                2010 55th     Sheri Little

                2009 54th     Wilmot Schott

                2008 53rd     Les Brediger

                2007 52nd    Erin Dean

                2006 51st     Keith Cummins*

                2005 50th     Richard Norris

                2004 49th     Marvin Morrison

                2003 48th     Geordie Madlinger

                2002 47th     Scott Seelhoff

                2001 46th     Ed Saxon

                2000 45th     Craig McTeer

                1999  44th    David Tempel

                1998  43rd    Michael Yoakum

                1997  42nd   Charles H. Steinmeyer

                1996  41st     Kevin D. Cuppia

                1995  40th    Frank O. Plair

                1994  39th    Mark A. Buskirk

                1993  38th    Lowell Keene

                1992  37th    Danny Charpentier

                1991   36th   Edward Wise

                1990  35th    W.K. “Pete” Pillow

                1989  34th    Ronald Tanner

                1988  33rd    D.R “Rusty” Simpson

                1987  32nd   Hutson “Buster” Davis, Jr

                1986  31st     J Lee Bollman

                1985  30th    George B Brown

                1984  29th    Duncan Fordham

                1983  28th    Skeet Von Harton

                1982  27th    William C Robinson

                1981  26th    James Williamson*

                1980  25th    Claude E Surface, Jr*

                1979  24th    Owen Hand

                1978  23rd    Ed Duryea

                1977  22nd   Fred Kuhn

                1976  21st    George Goldsmith

                1975  20th    Curt Copeland*

                1974  19th    John M.”Finn”*

                1973  18th    James G Thomas*

                1972  17th    Thomas R Garrett

                1971  16th    Don Perry

                1970  15th    Robert Welden*

                1969  14th    Elrid Moody

                1968  13th    Arthur Horne*

                1967  12th    W. Henry Jackson

                1966  11th    Colden R Battey, Jr.

                1965  10th    C.R. Powell*

                1964  9th      R. Ray Kearns*

                1963  8th      Henry V Boyce, Jr*

                1962  7th      Marvin H. Dukes

                1961  6th      Robert G McDowell*

                1960  5th      Roy Smith

                1959  4th      Mrs. Mazie Terhune*

                1958  3rd     Sammy Gray*

                1957  2nd     Ed Pike*

                1956  1st      John M. Bigbee*

 * Deceased

Upcoming Events

Upcoming Events

May
9
Sat
9:00 am Paddle Battle @ Parris Island Landing
Paddle Battle @ Parris Island Landing
May 9 @ 9:00 am – 2:00 pm
Sponsored by Village at Battery Creek Registration begins at 9:00 am Race starts at 12:00 pm $25 per adult $20 per youth
May
30
Sat
11:00 am Sailing Regatta @ Beaufort Yacht and Sailing Club
Sailing Regatta @ Beaufort Yacht and Sailing Club
May 30 @ 11:00 am – May 31 @ 3:00 pm
Sponsored by the Beaufort Yacht and Sailing Club Registration is May 30, from 11:00 am to 1:00pm The Beaufort Yacht and Sailing Club will be open [...]
Jun
5
Fri
6:00 pm Fishing Tournament – Captain’s Meeting @ The Shed
Fishing Tournament – Captain’s Meet… @ The Shed
Jun 5 @ 6:00 pm
Sponsored by Thompson Builders Captain’s Meeting is June 5th, 6:00pmWeigh-in is located at the Downtown Marina between 3:00pm and 5:00pm
Jun
6
Sat
8:00 am 5k and 15k Run @ Parris Island
5k and 15k Run @ Parris Island
Jun 6 @ 8:00 am
Sponsored by Omni Health and Fitness
9:30 am Volleyball Tournament @ Parris Island track field
Volleyball Tournament @ Parris Island track field
Jun 6 @ 9:30 am – 3:00 pm
Sponsored by  9:30 am check-in; 10:00 am start time Register by May 30th Entry fee of $65.00 per three person team $15.00 for a junior [...]

View Calendar

Sponsors | View All

Schedule | View All